12.01.2017 09:18

Zinkoví chlapci  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Ľubomíra Goljerová
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

S jedným som sa dlho rozprávala... Chcela som počuť nie- čo o mučivosti tej voľby – strieľať či nestrieľať?
S jedným som sa dlho rozprávala... Chcela som počuť nie- čo o mučivosti tej voľby – strieľať či nestrieľať? Lenže preňho to vlastne akoby ani nebola žiadna dráma. Čo je dobré? Čo je zlé? Je dobré zabiť „v mene socializmu“? Mravnosť je pre tých chlapcov určená vojenským rozkazom. Pravda, o smrti hovoria opatrnejšie ako my. Tu sa okamžite ukazuje tá priepasť medzi nami.
Ľubomíra Goljerová
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

"Máte malý výber: zabudnúť a mlčať, alebo zblázniť sa a kričať" Afganistan je jedno z najhorúcejších miest na mape sveta. A nie je to len podnebím. Svetlana Alexijevič, držiteľka Nobelovej ceny za literatúru venovala Afganistanu jednu zo svojich kníh. Presnejšie – desiatim ro... Ukáž Viac

"Máte malý výber: zabudnúť a mlčať, alebo zblázniť sa a kričať"
Afganistan je jedno z najhorúcejších miest na mape sveta. A nie je to len podnebím. Svetlana Alexijevič, držiteľka Nobelovej ceny za literatúru venovala Afganistanu jednu zo svojich kníh. Presnejšie – desiatim rokom sovietskej intervencie a krvavej sovietsko-afganskej vojny.
Od knihy ku knihe sa Svetlana Alexijevič zaoberá jediným – zmenšuje veľké dejiny až na rozmery malého človeka. Vojna, impérium, tisícky mŕtvych – všetko sú to až príliš nepredstaviteľné veci. Ale chorľavý chlapec so samopalom, ktorý nemá rád popravy, to je už čosi skutočné. A rovnako aj vojačikovia s jazvami na tvári i matky, ktoré po smrti detí zaživa zomreli medzi zbierkami známok, fotografiami, nikdy neoblečenými vecami.
Po prvom vydaní knihy Zinkoví chlapci sa na Svetlanu Alexijevič spustila vlna súdnych sporov, ktoré proti nej viedli hrdinovia tejto knihy. Skutočne je pravda až taká neznesiteľná? Aj tá vlastná? V tejto knihe sa nedozviete, prečo Sovieti intervenovali do Afganistanu. Pochopíte však, aká nezmyselná je každá vojna, keď z nej prilietajú lietadlá plné zinkových sarkofágov.

Skryť