13.05.2016 15:29

Úpadok a zánik Rímskej ríše  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Pavel Horák
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

Názory akademikov a epikurejcov boli menej poznačené náboženskými pohnútkami.
Názory akademikov a epikurejcov boli menej poznačené náboženskými pohnútkami. Kým skromný vedecký obzor vyvolával v akademikoch pochybnosti o prozreteľnosti najvyššieho vládcu, pozitívna nevedomosť nútila epikurejcov výslovne ju popierať. Bádateľský nepokoj, roznecovaný súťaživosťou a podporovaný slobodou, roztrieštil verejných učiteľov filozofie na viaceré znepriatelené sekty, ale nadanú mládež, ktorá sa zo všetkých končín hrnula do Atén aj do iných stredísk učenosti v Rímskej ríši, vo všetkých školách svorne učili, že má odvrhnúť náboženstvo davu a že má ním pohŕdať. Veď ako by filozof mohol pokladať za božskú pravdu výmysly básnikov a zlomky dávnych bájí? Ako by sa mohol klaňať nedokonalým bohom, ktorými by ako ľuďmi nevyhnutne opovrhoval? Cicero sa natoľko znížil, že bojoval proti takýmto nehodným protivníkom rozumom, výrečnosťou, no Lukianova satira sa stala oveľa príhodnejšou a účinnejšou zbraňou.
Pavel Horák
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Nadmerné rozširovanie ríše, „jed z Judey“, ako nazval kresťanstvo, a barbari – to sú podľa britského historika tri základné faktory, ktoré spôsobili pád Rímskej ríše. Jeho dielo vyniká nielen erudíciou, ale aj čítavým ironickým štýlom. „Búrka a vlny sú vždy na stra... Ukáž Viac

Nadmerné rozširovanie ríše, „jed z Judey“, ako nazval kresťanstvo, a barbari – to sú podľa britského historika tri základné faktory, ktoré spôsobili pád Rímskej ríše. Jeho dielo vyniká nielen erudíciou, ale aj čítavým ironickým štýlom. „Búrka a vlny sú vždy na strane lepších námorníkov,“ píše autor v jednom zo svojich komentárov.
Nové slovenské vydanie výberu z diela známeho osvietenského historika vychádza s novým doslovom, ktorý sleduje vývoj historického bádania a kontroverzie okolo mnohých jeho téz.
Gibbon si všíma rozdiely medzi krajinami a národmi, rozdiely geografické a klimatické, ale aj intelektuálne a kultúrne, nepodceňuje ani hospodárske faktory. Podarilo sa mu načrtnúť pestrý a živý obraz celého veku ľudských dejín, pričom udržiava čitateľa v napätí zaujímavou témou a neobyčajne názornými opismi udalostí, bitiek, charakterov jednotlivých vodcov a cisárov, ich života a zvykov.
Autor neradí jednotlivé fakty za seba, ale pokúša sa objasniť historický vývoj a jeho zákony. Aj vďaka tomuto vynikajúcemu dielu osvietenskej historiografie prestala byť história len zoznamom zločinov, podvodov a nešťastí, ale začali sme skúmať aj jej príčiny a dôsledky.
„Gibbon je svojím spôsobom most, ktorý spája staroveké s moderným,“ napísal škótsky historik a mysliteľ Thomas Carlyle. Bol brilantným štylistom, podobne ako ďalší Gibbonov obdivovateľ Winston Churchill, sám autor mnohých historických prác. „Gibona som úplne hltal,” napísal o stretnutí s jeho knihami. „Triumfálne som prešiel všetkým od začiatku až po koniec a mal som z toho veľký pôžitok,“ dodal. Tento pocit z čítania veľkého štylistu a ironika Edwarda Gibbona sa nevytratil ani s odstupom vyše dvoch storočí, ktoré ubehli od napísania jeho hlavného diela.

Skryť