20.12.2014 10:38

Sledoval som Dubčeka  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Pavel Horák
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

Pridajte váš citát

text

O knihe

Na takéto svedectvo sme čakali celých 23 rokov! "Nenápadní" eštebáci na chodníku pred Dubčekovou vilou. "Nenápadní" eštebáci na ostrovčeku električky. "Nenápadní" eštebáci všade, kam sa Dubček pozrel. Hodinu po hodine, deň po dni - celé dve desaťročia. Stohy popísaných... Ukáž Viac

Na takéto svedectvo sme čakali celých 23 rokov!

"Nenápadní" eštebáci na chodníku pred Dubčekovou vilou. "Nenápadní" eštebáci na ostrovčeku električky. "Nenápadní" eštebáci všade, kam sa Dubček pozrel. Hodinu po hodine, deň po dni - celé dve desaťročia. Stohy popísaných hlásení: S kým sa stretol? Koho cestou do práce pozdravil? Akým smerom sa obzrel?

Obludná nezmyselnosť sa pred nami otvára cez všedné, šedivé, zdanlivo banálne obrazy. Vystupuje z tieňa zabudnutia, dostáva sa nám pod kožu. Ale čo je najdôležitejšie: vďaka autorovej úprimne otvorenej a dôkladnej výpovedi budeme o systéme fungovania komunistickej ŠtB vedieť viac.
Štúdií o praxi ŠtB bolo napísaných veľa. Spomienky mnohých z tých, ktorým ŠtB vážne zasiahla do života, tiež poznáme. Toto je však prvý otvorený pohľad do zákulisia, techniky i psychológie ŠtB zvnútra. Vďaka úprimnej výpovedi sledovača Štátnej bezpečnosti (a niekedy aj vďaka čaru nechceného) môžeme do myšlienkového sveta ŠtB nahliadnuť "z druhej strany barikády".

Na autora môžeme mať rôzne názory. Môžeme ním pohŕdať, alebo môžeme oceniť, že našiel odvahu všetko popísať a v samotnom závere sa ospravedlniť. Kto niečo také dokázal? Kto z nich?

Skryť

Video