17.06.2016 15:05

Rozprávky z čiernej Afriky  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Pavel Horák
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

„V nasledujúce ráno králik zobudil svojich synov skôr ako obvykle.
„V nasledujúce ráno králik zobudil svojich synov skôr ako obvykle. Dal im do ruky sekeru a chcel, aby mu odťali hlavu a vzali ju sebou na lúku, keď sa pôjdu napásť. Synovia boli zhrození, keď počuli, čo od nich ich otec chce. On si však svoj nápad nedal vyhovoriť. „Videl som na vlastné oči, že to tak funguje. Robte, čo som vám povedal!“ rozkázal im a položil si hlavu na starý peň. Synovia mu ju teda odsekli a žena uložila jeho telo bez hlavy do postele. Čakala, kým sa deti nevrátia domov. V tom čase sa na návštevu ku králikovcom vybral kohút, ktorý si z neho vystrelil. Aké však bolo jeho zdesenie, keď na cestičke zazrel malé králičence, ako vlečú hlavu jeho priateľa za uši! Trielil za nimi tak rýchlo, ako sa len dalo, a zastihol ich už pri chalupe. Tam uvidel ženu, ako nedočkavo sedí pri posteli mŕtveho manžela. „Čo ste to len porobili!“ vykríkol nešťastne kohút, ale žena na neho len nechápavo pozerala... ”
Pavel Horák
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Rozprávky z čiernej Afriky prinášajú príbehy z tajomného kontinentu plného chudoby, ale hlavne krásy a záhad. Mýty a rozprávky, ktoré vznikali v oblastiach južne od Sahary, plnili množstvo dôležitých úloh. Pôvodní obyvatelia čierneho svetadielu nepoznali písmo, ale o to viac s... Ukáž Viac

Rozprávky z čiernej Afriky prinášajú príbehy z tajomného kontinentu plného chudoby, ale hlavne krásy a záhad. Mýty a rozprávky, ktoré vznikali v oblastiach južne od Sahary, plnili množstvo dôležitých úloh. Pôvodní obyvatelia čierneho svetadielu nepoznali písmo, ale o to viac si vážili slovo. Ich rozprávania v sebe niesli múdrosť predkov i celú históriu a kultúru. Príbehy šírené ústnym podaním objasňovali prírodné zákonitosti, vysvetľovali pôvod vecí a hodnotový systém v tradičnom spoločenstve. Deti sa tak učili, ako žiť v harmónii s prírodou a so svojím okolím. Rozoznať zlo a dobro, rešpektovať zákony, vážiť si rodinu, uctievať mŕtvych, vyvarovať sa nebezpečenstvu, tešiť sa zo života a vnímať prítomnosť ako veľký dar. Slovo má pre africké národy až doteraz čarovnú silu a moc zabíjať i uzdravovať. Slovo je najväčšie kúzlo.

Skryť