22.03.2016 16:59

Pentcho - Príbeh parníka  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Pavel Horák
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

Kapitán s napätím sleduje plachty. Sú primalé na železný parník, ale vietor medzičasom zosilnel Plachty sa pomaly napnú, parník sa pohne.
Kapitán s napätím sleduje plachty. Sú primalé na železný parník, ale vietor medzičasom zosilnel Plachty sa pomaly napnú, parník sa pohne. Profesor Haas si pospevuje čerstvo naučenú taliansku pieseň o námorníkoch a plachtách na obzore, ktoré sú iba klam. Karol sa pridá, Berliner beží po husle a po chvíli si refrén opakujú ďalší. Karči sa nahne nad provu, vidí ako prova rozráža vodu. Otočí sa a šťastne zakričí na celú loď. Plávame! Sme plachetnica !
Pavel Horák
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Fascinujúci skutočný príbeh našich dejín, ktorý pozná málokto! Takmer zabudnutý príbeh napísaný podľa autentických výpovedí účastníkov plavby. 18. mája 1940 vyplával z bratislavského prístavu parník Pentcho so štyristo pasažiermi. Na palube boli mladí Židia, sionisti z... Ukáž Viac

Fascinujúci skutočný príbeh našich dejín, ktorý pozná málokto!
Takmer zabudnutý príbeh napísaný podľa autentických výpovedí účastníkov plavby.
18. mája 1940 vyplával z bratislavského prístavu parník Pentcho so štyristo pasažiermi. Na palube boli mladí Židia, sionisti z organizácie Betar, snívajúci o vlastnom štáte v britskej Palestíne, študenti vyhodení z univerzít, a neskôr pristúpilo sto utečencov pred pogromom. Ten príbeh je plný paradoxov. Na začiatku 2. svetovej vojny nemali ešte dôvod bojovať proti nacistom, o táboroch smrti ešte nikto nevedel a na ceste k ich snu stáli proti nim Briti. Cesta po Dunaji s paraguajským pasom naplánovaná na tri-štyri týždne bola jediná možná. Hranice európskych štátov už boli pre utečencov zavreté.
Všetko sa však skomplikovalo. Trvalo tri mesiace, kým sa doplavili do delty Dunaja. Po nekonečných útrapách riečny parník stroskotal pri ostrove v Egejskom mori. Posádku, ktorá na člne hľadala pomoc, zachránili Briti. Zvyšok stroskotancov z pustého ostrova zachránili talianskí fašisti. Až neskôr v koncentračnom tábore sa dozvedeli, čo sa na Slovensku deje a kam odvážajú ich príbuzných. Keď tábor v roku 1943 oslobodili spojenci, mnohí väzni vstúpili do československej a britskej armády. Dejiny sa v tomto príbehu zamotali. Aj preto to bol dobre zabudnutý príbeh, o ktorom sa viac vedelo vo svete ako doma.
Je to príbeh o sne a ideáloch, ale aj o omyloch. Stal sa bratislavskou aj slovenskou legendou, rovnako ako sa legendou stal muž, ktorý v Bratislave vymyslel obranný štýl boja Krav maga a učil ho aj pasažierov parníka Pentcho.

Skryť