23.04.2017 20:37

Papuša  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

0:00
7:44
hlas: Andrea Sadloňová
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

O jej budúcnosti sa rozhodlo na tretiu noc po narodení. Cigáni rozprávajú, že sa vtedy zjavil duch.
O jej budúcnosti sa rozhodlo na tretiu noc po narodení. Cigáni rozprávajú, že sa vtedy zjavil duch. Vyrátal dobro, ktoré ju stretne, i zlo, ktoré prežije. Varoval. Matka dieťaťa očakávala takú návštevu, bála sa, preto s ňou v tú noc bola stará Cigánka. Slová ducha nemohli nikomu zopakovať. Iba medzi sebou si šepkali: „Bude z nej veľká sláva alebo veľká hanba.
Andrea Sadloňová
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Predstavte si príbeh určený pre zabudnutie, príbeh, o ktorom ste nikdy nemali počuť ani čítať, veď v zabudnutí a samote starne aj jeho hrdinka. Príbeh, presvetlený prírodou a slobodou, ktorú tak živelne zosobňuje, príbeh v plnej obraznosti, aká fascinuje a provokuje predstavy umel... Ukáž Viac

Predstavte si príbeh určený pre zabudnutie, príbeh, o ktorom ste nikdy nemali počuť ani čítať, veď v zabudnutí a samote starne aj jeho hrdinka. Príbeh, presvetlený prírodou a slobodou, ktorú tak živelne zosobňuje, príbeh v plnej obraznosti, aká fascinuje a provokuje predstavy umelcov.
Je to príbeh o prekliatom básnikovi. Veď len skutočne prekliaty básnik sa naučí písať a čítať v prostredí negramotnej kočovnej spoločnosti, len prekliaty básnik bude písať básne za cenu odcudzenia spoločnosti i vlastnej rodiny, lebo byť prekliatym básnikom je súčasne darom, ako aj stigmou. Tak vysokú daň literatúre je schopná zaplatiť jedine žena.
Angelika Kuźniak pracovala s rôznorodým materiálom; so súkromnými listami, nahrávkami rozhovorov, spomienkami pamätníkov a napokon aj so samotnými básňami. Portrét prvej rómskej poetky Bronisławy „Papuše“ Wajs je tak plastický a živý. Jej príbeh mrazivý a krutý. A stále aktuálny.
"Nepíš básne, lebo budeš nešťastná".
A ja som písala ako hlupaňa a teraz je tak, že nikam nepatrím.

Skryť