08.03.2016 17:47

Odd. špekulácií  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Ľubomíra Goljerová
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

Raz som čítala štúdiu o spánkovej deprivácii.
Raz som čítala štúdiu o spánkovej deprivácii. Vedci vyrobili v bazéne s vodou ostrovčeky z piesku vo veľkosti mačky, potom na ne položili veľmi unavené mačky. Zo začiatku sa mačky schúlili na piesku a hneď zaspali, ale neskôr sa začali naťahovať a prebudili sa vo vode. Nespomínam si, čo presne sa v tej štúdii snažili dokázať. Ale pamätám si, že všetky mačky sa zbláznili.
Ľubomíra Goljerová
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Na začiatku bolo ľahké predstaviť si budúcnosť. Boli mladí a ľahkovážni, sebaistí a zamilovaní. Oddelením špekulácií nazývali všetky vzrušujúce neistoty, ktoré ich čakali. Zobrali sa, narodilo sa im dieťa a prežili všetky malé katastrofy rodinného života – prebdené no... Ukáž Viac

Na začiatku bolo ľahké predstaviť si budúcnosť. Boli mladí a ľahkovážni, sebaistí a zamilovaní. Oddelením špekulácií nazývali všetky vzrušujúce neistoty, ktoré ich čakali.
Zobrali sa, narodilo sa im dieťa a prežili všetky malé katastrofy rodinného života – prebdené noci, otrasy vo vzťahu, smútok z nesplnených snov o umení. Nepripravili sa na stratosférickú úzkosť dospelého života na skutočnosť, že ich vzťah stojí pevne na zemi, ktorá sa neustále pohybuje a otriasa.
Odd. špekulácií je denníkom ženy, ktorý nikdy nenapísala, je súhrnom jej myšlienok, cynických poznámok, pozorovaní a špekulácií. Okrem Keatsa, Kafku sa k slovu dostávajú aj zabudnutí sovietski kozmonauti a rady pre manželky z roku 1897. Novela je bežným príbehom, ktorý sa oslobodzuje od všetkých tradičných predstáv, ktoré si literatúra s manželstvom a rodinným životom spája.
Jenny Offill napísala geniálny napínavý ľúbostný príbeh, kratučkú a nezabudnuteľnú novelu.

Skryť