14.02.2016 19:39

Náš António  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Paula Mokrá
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

Zhromaždili nás spolu s ostatnými rehoľníkmi v kláštore v Podolínci, vytriedili nás, niektorých zavreli, a najmladších prepustili.
Zhromaždili nás spolu s ostatnými rehoľníkmi v kláštore v Podolínci, vytriedili nás, niektorých zavreli, a najmladších prepustili. Ja som sa dostal na preškolenie na Priehradu mládeže. Potom nám ponúkli jediný povolený kňazský seminár, ktorý však bol pod komunistickou kontrolou. To som odmietol a v apríli 1951 som sa pokúsil emigrovať. Chcel som študovať u saleziánov v Turíne. Lenže nás chytili. Dostal som 12 rokov.
Paula Mokrá
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Zostavil, editoval a pýtal sa Štefan Hríb. Vydavateľstvo W PRESS uvádza knižnú novinku, ktorá je v istom ohľade viac ako kniha. Je to príbeh vzácneho človeka, kňaza, ktorého komunisti väznili v uránových baniach a jeho vlastná cirkev odsunula na okraj. On napriek všetkým životn... Ukáž Viac

Zostavil, editoval a pýtal sa Štefan Hríb.
Vydavateľstvo W PRESS uvádza knižnú novinku, ktorá je v istom ohľade viac ako kniha. Je to príbeh vzácneho človeka, kňaza, ktorého komunisti väznili v uránových baniach a jeho vlastná cirkev odsunula na okraj. On napriek všetkým životným peripetiám zostal plný ľudskosti, lásky k blížnemu, s úprimným širokým úsmevom. Odsunutý na okraj sa nepoddal smútku, spravil niečo zázračné – premenil sa na stred a ohnisko lásky.
„Človek má právo byť hrdý a šťastný. Lebo každá namáhavá cesta je pravdivá a správna, a každá pohodlná cesta vedie do pekla,“ hovorí Anton Srholec, ktorému je venovaná táto kniha.
V knihe nájdete dva otvorené rozhovory Antona Srholca so Štefanom Hríbom, desať jeho osobných textov, a najmä legendárne kázne večného rebela z obdobia komunistickej diktatúry. Kázne z bratislavského kostola Blumentál sú z rokov 1972, 1973 a 1974. Nestratili však nič na aktuálnosti, skôr naopak – vyznačujú sa neuveriteľným nadhľadom a jazykom, ktorý sa dotýka nás všetkých. Veriacich, aj neveriacich. Doteraz nepublikované kázne ukazujú, aký duchovný poklad tu mal – najskôr z vôle komunistov a neskôr z rozhodnutia biskupa Sokola – ostať zakopaný. Príbeh Antona Srholca dopĺňa aj výnimočný fotografický projekt Borisa Németha, ktorý zachytil resocializačnú komunitu Resoty, ktorú Anton Srholec založil pre bývalých väzňov, alkoholikov a bezdomovcov.

Skryť

O Autorovi

Anton Srholec

Dr. h.c.Anton Srholec, (* 12. jún 1929, Skalica) je slovenský rímskokatolícky kňaz a salezián, spisovateľ a charitatívny pracovník, zakladateľ a riaditeľ resocializačného centra RESOTY.

Video