03.12.2014 15:56

Láska na vlásku  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Mária Čengel Solčanská
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

Beatrix zodvihla oči k hviezdnatému nebu. Mesiac bol ako veľká strieborná guľa. Počula vyť vlky. Bolo svätej Lucie, patrónky slepých.
Beatrix zodvihla oči k hviezdnatému nebu. Mesiac bol ako veľká strieborná guľa. Počula vyť vlky. Bolo svätej Lucie, patrónky slepých. Aj láska býva slepá. Zaslepila princeznú natoľko, aby si poistila a zabezpečila princovu lásku čarodejným elixírom? Na stolíku sa jedovato leskla zelená tekutina v sklenej nádobke. Lákala a desila ju zároveň. Princezná sa rozhodla.
Editor Editor
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Kováčov syn Tomáš je večne nespokojný. Chcel by dosiahnuť viac, učiť sa písať a čítať, vidieť svet. Keď mu hrozí sobáš s Hanou, jednoduchým dievčaťom od susedov, vezme nohy na plecia a zamaskovaný v skupine komediantov príde na kráľovský hrad. Tam sa pripletie do cesty kor... Ukáž Viac

Kováčov syn Tomáš je večne nespokojný. Chcel by dosiahnuť viac, učiť sa písať a čítať, vidieť svet. Keď mu hrozí sobáš s Hanou, jednoduchým dievčaťom od susedov, vezme nohy na plecia a zamaskovaný v skupine komediantov príde na kráľovský hrad. Tam sa pripletie do cesty korunnému princovi Matejovi.

Matej je osamelý, každý jeho krok sledujú dvorania, jeho svet sa skladá iba z povinností. Princ vidí v Tomášovi šancu na jeden deň si vyskúšať, aké je to byť obyčajným chlapcom. Vymenia si šaty a zistia, že vyzerajú rovnako a nik ich nerozozná. Výmena sa im obom pozdáva, ale len dovtedy, kým princovi na druhý deň ráno stráže neuveria, že je skutočným následníkom trónu. Nezostane mu nič iné, ako vyhľadať Tomášovu rodinu, aby mu dosvedčili, že v paláci je v skutočnosti ich syn. Po ceste stretne krásnu Hanu a zachráni ju pred vlkmi. Chce s ňou zostať dlhšie, preto Tomášovým rodičom radšej nič neprezradí.

Starý komediant Gašpar pomôže falošnému princovi vžiť sa úlohy dočasného náhradníka. Tomášovi sa začne dariť najmä po tom, čo sa na prvý pohľad zamiluje do smutnej princeznej Beatrix.

Skryť

O Autorovi

Mariana Čengel Solčanská

Mladá slovenská režisérka pochádza z Nitry. Študovala na Univerzite Karlovej v Prahe a na Univerzite Konštantína Filozofa v domovskej Nitre, kde skončila odbor politológie a kulturológie. Od roku 2003 študovala na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratisl... Ukáž Viac
Mladá slovenská režisérka pochádza z Nitry. Študovala na Univerzite Karlovej v Prahe a na Univerzite Konštantína Filozofa v domovskej Nitre, kde skončila odbor politológie a kulturológie. Od roku 2003 študovala na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave odbor Filmová a televízna réžia u Stanislava Párnického. V roku 2007 ju prijala Prof. Viera Chytilová na magisterské štúdium na katedru réžie na FAMU v Prahe, ale rozhodla sa doštudovať u Doc. Martina Šulíka na VŠMU, kde v roku 2008 absolvovala filmom Mlyn. Je režisérkou viacerých hraných krátkych študentských filmov. Jej filmy získali mnoho ocenení na domácich aj zahraničných filmových festivaloch. V roku 2010 ako jediná z tvorcov súčasnej filmovej generácie debutovala dvoma celovečernými filmami, pri ktorých bola zároveň autorkou scenára. Historický veľkorozpočtový snímok Legenda o Lietajúcom Cypriánovi sa stal najnavštevovanejším slovenským filmom v slovenských kinách v roku 2010. Televízna dráma Obhliadka je prvým zo série desiatich filmov Slovenskej Televízie uvádzaných v cykle Filmoviedky. Oba filmy boli ocenené najstaršou slovenskou filmovou cenou IGRIC. V roku 2010 debutovala aj ako autorka beletrie. Historický román Legenda o Lietajúcom Cypriánovi sa stal knižným bestselerom. Skryť

Video