20.07.2015 11:08

Kronika temného dávnoveku I. - Brat vlk  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Eva Sebedovská
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

Pridajte váš citát

text

O knihe

ZÁKLADNÉ FAKTY Názov série 6 kníh: Kronika temného dávnoveku (Chronicles of Ancient Darkness) Každá kniha predstavuje samostatný príbeh, no všetkými sa tiahne spoločný motív boja hlavného hrdinu Toraka proti tzv. požieračom duší. Niektoré tajomstvá, ktoré mu otec naznačí ... Ukáž Viac

ZÁKLADNÉ FAKTY
Názov série 6 kníh: Kronika temného dávnoveku (Chronicles of Ancient Darkness)
Každá kniha predstavuje samostatný príbeh, no všetkými sa tiahne spoločný motív boja hlavného hrdinu Toraka proti tzv. požieračom duší. Niektoré tajomstvá, ktoré mu otec naznačí na začiatku prvej knihy sa objasnia až v poslednej knihe série.
Kniha 1: Brat Vlk (Brother Wolf), vydalo vydavateľstvo Orion. "Najobliehanejšia" detská kniha na medzinárodnom veľtrhu kníh vo Frankfurte, 1. vydanie 50 000 ks
Kniha 2: Spirit Walker - predstavená v apríli tohto roku na veľtrhu detskej literatúry v Bologni.
Prvé vydané výtlačky s podpisom autorky sa predali za 800 libier na internetovej burze E-bay. (Prvé výtlačky knihy, ktorá sa stane úspešnou sa dajú vydražiť napr. Harry Potter sa vydražil za 20 000 libier.)
Na veľtrhu detskej knihy v Bologni sa na stretnutí s autorkou podelili o svoje skúsenosti vydavatelia prvej knihy série - Brat Vlk z rôznych krajín sveta. Od Južnej Ameriky po Južnú Kóreu vydavatelia veľmi odlišných kultúr považujú príbeh za rovnako neodolateľný.

DEJ
Dej sa odohráva pred 6 000 rokmi v dobe kamennej v Severnej Európe v prehistorickom lese. Krajinu tvorí nekonečný les obývaný vlkmi, medveďmi, démonmi, aurochmi. V lese sa objaví diabol, prebývajúci v tele obrovského medveďa. Má jediný cieľ - zničiť celý les a všetky živé bytosti v ňom. 12-ročný Torak je sám, zranený, vystrašený a na úteku. Stal sa vyhnancom ako jeho otec a doteraz neprišiel do kontaktu so žiadnymi ľudskými klanmi, ktoré obývajú les. Torakov otec je pred jeho očami zabitý prevteleným démonom, ktorý mu je neustále v pätách, tichý ako dych. Torak ostáva sám, jeho jediným spoločníkom je mláďa vlka, rovnako osirotené. Postupne sa dozvedá o príčine smrti svojho otca a vie, že sa bude musieť postaviť zoči-voči strašnému démonovi. Torak je totiž jediným predurčeným na zabitie démona, a teda na záchranu lesa.
Autorka prezradila, kde sa bude odohrávať pokračovanie príbehu Toraka a vlčieho mláďaťa. Každá kniha sa odohráva v inom prostredí a inom ročnom období. Kým Brat Vlk sa začína v lese, v druhej knihe hlavný hrdina putuje k moru, v tretej ďaleko na chladný ľadový sever, štvrtý Torakov príbeh sa odohráva pri jazere, piaty v neznámom tajomnom lese a posledný vo vysokých horách.
Pre čitateľov, ktorí pochádzajú z kútov sveta, kde nepoznajú sneh, bude najzaujímavejšia tretia časť, pre tých, ktorí nevideli more druhá a pre všetkých prvá a piata, keďže dnes deti žijú v pretechnizovanom svete, takmer v úplnej izolácii od prírody. Čitatelia budú mať možnosť zažiť Torakove prvé stretnutie s medveďom ako aj to, ako prepláva s vlkom v náruči ľadovú rieku, ako prespáva v zime v lese, ako si hľadá potravu, ako sa orientuje v lese...
Či chlapec a vlčie mláďa zostanú spolu, či Torak nakoniec zvíťazí nad démonom autorka prezradiť nechce.
Michelle Paver vytvorila okolo ľudských klanov obývajúcich les celú mytológiu, na základe zvykov, ktoré praktizujú niektoré kultúry dodnes. Dej sa totiž odohráva v čase, kedy sa verilo, že duchovia prebývajú v každom kúsku živej prírody. Postavy teda veria, že všetko má dušu: rieka, stromy, skaly, lovci aj ich korisť. Nie každý z nich vie hovoriť, ale všetci počujú a myslia.

ČITATELIA
Je to typ knihy, ktorú deti čítajú "s baterkou pod paplónom". Deti často snívajú o luku a šípe, stavajú si úkryty v lese. Čítaním Brata Vlka si prostredníctvom Toraka vyskúšajú ako dať do šípu sovie perie (sovy letia veľmi ticho) alebo ako udržať oheň v tlejúcej hube zabalenej v brezovej kôre. Čitateľa udržuje v napätí neustáli boj hrdinov o prežitie. Dozvie sa ako žili ľudia pred 6 000 rokmi, ako sa ukrývali pred nebezpečenstvom, čo si mysleli o živote a smrti. Kniha má očarujúcu atmosféru, čítanie človeka okamžite vtiahne do deja a svet začne vnímať očami ľudí, ktorí v knihe vystupujú. Vďaka druhému rozprávačovi, ktorým je rozkošné vlčie mláďa, sa dozvie veľa o správaní a pocitoch vlkov. Čítanie je príjemným zážitkom aj vďaka uchvacujúcemu prírodnému prostredie a histórii.
Predpovedá sa, že kniha sa stane "klasikou" tejto generácie. Kniha osloví každého, je veľmi podmanivá. Či ju človek číta v tokijskom metre alebo na Copacabane, podľahne jej rovnakým spôsobom. Je odlišná od súčasných detských bestsellerov, no rovnako úspešná ako Harry Potter. Láme rekordy v New Yorku, Paríži, v Tokiu. Americký vydavateľ Harper Collins okamžite vytušil úspech série, pretože podľa neho obsahuje tie najlepšie atribúty klasickej detskej knihy - pátranie hlavného detského hrdinu, spoločník - zviera a prežitie v divočine, a to všetko v prehistorických časoch. Brat vlk je zatiaľ siedmou najčítanejšou detskou knihou vôbec, hneď po Tolkienových Hobbitoch.

TÉMY sú univerzálne: priateľstvo, boj o prežitie, zrada (veriť priateľovi môže znamenať riskovať života), ale aj tajomstvá prírody, kúzlo, nebezpečenstvo, predtuchy a povery.

Skryť

O Autorovi

Michelle Paverová

Michelle Paver (1960), britská autorka, sa narodila v Lilongwe, hlavnom meste afrického štátu Malawi. Jej rodičia - Belgičanka a Angličan pôsobiaci tu ako novinári - sa po vyhlásení nezávislosti krajiny v roku 1964 vrátili do Londýna, no na ich dcéru medzitým zapôsobilo rozprávanie... Ukáž Viac
Michelle Paver (1960), britská autorka, sa narodila v Lilongwe, hlavnom meste afrického štátu Malawi. Jej rodičia - Belgičanka a Angličan pôsobiaci tu ako novinári - sa po vyhlásení nezávislosti krajiny v roku 1964 vrátili do Londýna, no na ich dcéru medzitým zapôsobilo rozprávanie pestúnok o mýtoch miestnych kmeňov. Po štúdiu biochémie v Oxforde pôsobila Michelle najskôr v právnickej firme, ale výnosný zamestnantie opustila a dala sa na spisovateľskú dráhu. Uviedla sa románmi Without Charity (Bez milosti, 2000) a A Place in the Hills (Miesto v horách, 2001), po ktorých nasledovala historická fantasy trilógia Daughters of Eden (Dcéry raja, 2002–2005). Autorkiným najväčším úspechom je cyklus Letopisy z hlbín vekov, uvedený v roku 204 románom Brat vlk. Šesťzväzkový seriál, podmanivo zobrazujúci živobytie i predstavy pravekých lovcov, patrí k vrcholom britskej literatúry pre mládež, získal rad ocenení a bol preložený do 45 jazykov. Práva na jeho sfilmovanie zakúpil režisér Ridley Scott. Skryť

Video