20.04.2017 17:09

Kolymské denníky  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Andrea Sadloňová
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

Ale vráťme sa k mäsu. To iste kvôli podobnej chuti sú miestne medvede také nebezpečné.
Ale vráťme sa k mäsu. To iste kvôli podobnej chuti sú miestne medvede také nebezpečné. Ich pochúťkou sú soby a človek je pre ne ako sob, ktorý nemôže behať, obeť bez parohov, ťarbavé nemehlo, ľahká korisť. A keď raz taký macko ochutná človeka, nechce už nič iné. Odnechce sa mu behať po horách za sobmi a losmi, oberať čučoriedky a jarabinu, zbierať hríby a vyberať smetné koše. Bude sa radšej motať pri Kolymskej ceste, pri ľudských sídlach, pri táboroch zlatokopov.
Andrea Sadloňová
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Pravá a drsná sibírska verzia „Na ceste“. Drsné podnebie, večne zamrznutá zem, hektolitre vodky. Taká je Kolyma na ďalekej ruskej Sibíri. A k tomu minulosť zjazvená stovkami gulagov a zem nasýtená zlatom. Cez to všetko sa ťahá viac ako dvetisíc kilometrov dlhá cesta vydlážde... Ukáž Viac

Pravá a drsná sibírska verzia „Na ceste“.
Drsné podnebie, večne zamrznutá zem, hektolitre vodky. Taká je Kolyma na ďalekej ruskej Sibíri. A k tomu minulosť zjazvená stovkami gulagov a zem nasýtená zlatom. Cez to všetko sa ťahá viac ako dvetisíc kilometrov dlhá cesta vydláždená mŕtvolami väzňov, ktorí ju kedysi dávno stavali. Akoby sme hovorili o nejakej neznámej a nepochopiteľnej planéte.
Enfant terrible poľskej reportáže Jacek Hugo-Bader sa vybral na dlhú púť stopom naprieč celou Kolymou. Ako predobraz svojej cesty si vybral autobiografické Kolymské poviedky ruského spisovateľa Varlama Šalamova, jedného z najvýraznejších predstaviteľov tzv. „lágrovej literatúry“. Navštevuje zlatokopecké osady, stretáva ľudí poznačených gulagmi a celý čas sa snaží nájsť odpoveď na jedinú otázku: „Čo je to vlastne Kolyma?“ Dobrodružný reportážny cestopis Jacka Huga-Badera je pravým sibírskym „Na ceste“. Je to silný príbeh, kde hranice medzi skutočnosťou a magickým nadreálnom prakticky neexistujú.

Skryť