20.05.2017 21:00

Husák v odboji a SNP 1938 – 1944  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Andrea Sadloňová
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

V druhej polovici tridsiatych rokoch sa svojou aktivitou a schopnosťami veľmi rýchlo dostal do čelných pozícií v ľavicovom študentskom hnutí.
V druhej polovici tridsiatych rokoch sa svojou aktivitou a schopnosťami veľmi rýchlo dostal do čelných pozícií v ľavicovom študentskom hnutí. Do roku 1938 vstupoval mladý Husák už v zápale politického boja. Ak by sa vtedy pozeral len do svojho blízkeho okolia, situácia by nemusela vyzerať zle. Komunistické hnutie na Slovensku síce rátalo nanajvýš pár tisíc aktivistov, no tí boli o to zapálenejší pre vec.
Andrea Sadloňová
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Slovenské národné povstanie vynieslo mladého právnika Gustáva Husáka prvý krát do sfér vysokej politiky, v ktorej sa s prestávkami udržal až do decembra 1989. Jeho životné osudy v rokoch 1939 - 1945 i cesta k organizácii Povstania boli plné zvratov či splnených i nesplnených amb... Ukáž Viac

Slovenské národné povstanie vynieslo mladého právnika Gustáva Husáka prvý krát do sfér vysokej politiky, v ktorej sa s prestávkami udržal až do decembra 1989. Jeho životné osudy v rokoch 1939 - 1945 i cesta k organizácii Povstania boli plné zvratov či splnených i nesplnených ambícii. Životný príbeh ambiciózneho advokátskeho koncipienta, ktorý sa v rokoch druhej svetovej vojny musel vyrovnávať s nástrahami ilegálnej činnosti a nepochopením vo vlastných radoch, čo viedlo až k jeho dočasnému rozchodu s komunistickým odbojom. Husákov profesijný rast i kontakty s predstaviteľmi vládnuceho režimu a návrat k ilegálnej činnosti vyvrcholili prípravami Povstania. Stal jednou kľúčových postáv SNP, čo mu prinieslo pozornosť i rešpekt predstaviteľov zahraničného odboja a po skončení vojny vysoké štátne a stranícke funkcie. Po potlačení Povstania odchádza do hôr Nízkych Tatier, kde takmer prišiel o život a len s veľkou dávkou šťastia sa dostal do kontaktu s Červenou armádou.

Skryť