20.07.2016 21:45

Fo(s)ter  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Pavel Horák
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

„Prečo len ocko o tom sene klame?
„Prečo len ocko o tom sene klame? Nedokáže neklamať o tom, čo by bolo fajn, keby to bola pravda. Niekde v susedstve sa zapína motorová píla a chvíľu v diaľke bzučí ako obrovská osa so žihadlom. Škoda, že nie som tam a niečo nerobím. Nie som navyknutá len tak sedieť a nevedieť, čo s rukami. Prajem si, aby ma tu ocko nechal, no zároveň chcem, aby ma zobral domov, kde to poznám. Tu nemôžem byť taká, aká vždy som, ani sa nemôžem zmeniť a byť taká, aká by som byť mohla. Varná kanvica vypúšťa paru a hukoce do varu, oceľové veko na nej klepoce. Čierno-biela mačka na okennej rímse sa pohne. Po tvrdých čistých dlaždiciach podlahy sa ťahá tetin tieň, takmer až k mojej stoličke. Konsella vstane a vyberie z kredenca niekoľko tanierov, otvorí zásuvku a vyberie nože, vidličky a malé lyžičky. Otvorí pohár s cviklou apoloží ho na tanierik s malou servírovacou vidličkou, tatársku a dresing si nevšíma. „A ako sa má Mary? Pýta sa teta. „Mary? Vyzerá, že to čo nevidieť na ňu príde....“
Pavel Horák
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Kníh o vzťahoch veľkých a malých ľudí, navyše vyrozprávaných z pohľadu detí, z ich krásne žabej perspektívy a v súlade s mierou ich porozumenia svetu, je pomerne dosť. Príbeh Claire Keeganovej, hoci kratučký, žiari medzi nimi ako drahokam uprostred sklíčok. Írska autorka Cla... Ukáž Viac

Kníh o vzťahoch veľkých a malých ľudí, navyše vyrozprávaných z pohľadu detí, z ich krásne žabej perspektívy a v súlade s mierou ich porozumenia svetu, je pomerne dosť. Príbeh Claire Keeganovej, hoci kratučký, žiari medzi nimi ako drahokam uprostred sklíčok.
Írska autorka Claire Keegan virtuózne vyjavuje úžasne veľa na celkom malom priestore. Stačí pár desiatok strán a pohne sa nám zem pod nohami. Nepohne sa na spôsob zemetrasenia či na spôsob vulkanický, ale na spôsob pomalého, trvalého tektonického vrásnenia, možno nie veľmi nápadne, ale nadlho.
Na začiatku príbehu sa hlavná hrdinka, ešte dievčatko, vezie v otcovom aute k príbuzným. Netuší, čo ju u Kinsellovcov čaká. Pozerá sa na svet, čo jej ponúkli dospelí, svojím neobyčajným pohľadom, necháva v ňom spočinúť svoje rukaté-nohaté telo a vnímavú, zraniteľnú myseľ. To dievčatko hľadí aj na nás – a my naň. Očami rozšírenými prekvapením z divadla, ktoré život prináša.
Fo(s)ter, knižka subtílna formou, obrovská obsahom a ponúknutými emóciami. Vychádza s nádhernými jemnými ilustráciami Zuzany Cigánovej-Mojžišovej, ktoré z útlej novelky vytvárajú knihu, ku ktorej sa radi budete znova a znova vracať.

Skryť