14.06.2016 16:25

Feničania  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Pavel Horák
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

Vo svojom diele Etniká zhrnul staroveké správy o Byble do nasledujúcich riadkov: Mesto ležiace vo Fenícii, najstaršie zo všetkých; založené Kronom a
Vo svojom diele Etniká zhrnul staroveké správy o Byble do nasledujúcich riadkov: Mesto ležiace vo Fenícii, najstaršie zo všetkých; založené Kronom a pomenované podľa Bybly, dcéry Miléta. Dočítame sa tiež, že obec bola pomenovaná Byblos preto, lebo tam bol uschovaný od nepamäti bez škôd papyrus. Iní naproti tomu uvádzajú, že tam Isis, keď oplakávala Osirisa, odložila diadém, a ten bol vyhotovený práve z papyrusu, a to z lyka egyptských krovín, ktorým Níl umožnil v močariskách vyrásť do výšky. Lokálne ložiská medi, bohaté cédrové lesy, dva prírodné prístavy a dostatok pitnej vody v oblasti prispeli rozhodujúcou mierou k vzniku dôležitého mestského centra. Mesto sa formovalo okolo prameňa a do dejín sa vďaka zásobovaniu Egypta cédrovým drevom dostalo v podobe hieroglyfických nápisov už v treťom tisícročí. Štefan Byzantský sa tak pravdepodobne nemýlil, keď považoval Byblos za najstaršie mesto Fenície a nemýlil sa ani v pôvode jeho gréckeho názvu, ktorý odvodzoval od papyrusu. Gréci papyrus označovali slovom byblos, lebo práve cez Byblos Feničania exportovali egyptský papyrus do Egejskej oblasti. Grécke slovo biblion, kniha (z papyrusu), v množnom čísle biblia sa odrazilo aj do súčasného označenia Biblie, teda Knihy kníh.
Pavel Horák
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Písmo, mestá, lode, víno, spracovanie železa – to sú len niektoré z vymožeností, ktoré Feničania rozšírili v Stredomorí. Hnaní odvahou a snahou po zisku sa príslušníci tohto národa plavili na malých drevených plavidlách v ústrety nepoznaným krajom. Cestu si v ďalekých kraj... Ukáž Viac

Písmo, mestá, lode, víno, spracovanie železa – to sú len niektoré z vymožeností, ktoré Feničania rozšírili v Stredomorí. Hnaní odvahou a snahou po zisku sa príslušníci tohto národa plavili na malých drevených plavidlách v ústrety nepoznaným krajom. Cestu si v ďalekých krajinách nekliesnili pomocou zbraní, ale svojou prešibanosťou a šikovnosťou. V staroveku ich bolo vidieť a počuť na každom významnejšom prímorskom trhovisku, až kým ich nepohltil helenistický a rímsky svet.
Bohato ilustrovaná kniha sprevádza čitateľa fascinujúcim príbehom fenických dejín. Spolu s čitateľom prekonáva úskalia plavieb fenických moreplavcov, navštevuje fenické mestá, zakladá Kartágo, Cádiz, či Palermo, privádza ho do Egypta, Asýrie, Izraela, Ríma a antických Atén, ale najmä dáva význam tejto, dnes už takmer zabudnutej, civilizácii.

Skryť