30.05.2017 10:48

Duševný život zvierat  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Andrea Sadloňová
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

City sú teda v podstate spojené s podvedomím, nie s vedomím. Keby zvieratá nemali vedomie, znamenalo by to len toľko, že nie sú schopné premýšľať.
City sú teda v podstate spojené s podvedomím, nie s vedomím. Keby zvieratá nemali vedomie, znamenalo by to len toľko, že nie sú schopné premýšľať. Zato každý živočíšny druh má podvedomie, ktoré musí regulatívne zasahovať, teda každé zviera musí mať city. Inštinktívna materinská láska preto nie je nič podradné, lebo iná materinská láska ani neexistuje. Jediný rozdiel medzi zvieratami a ľuďmi je ten, že ľudia sú schopní materinskú lásku (aj iné city) vedome aktivovať – napríklad v prípade adopcie.
Andrea Sadloňová
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Lesníka Petra Wohllebena dennodenne obklopujú nielen stromy, ale aj iní obyvatelia lesa, ktorí sa pohybujú v tmavej húštine a v mohutných korunách. To mu umožňuje pozorovať ich z bezprostrednej blízkosti a dospieť k zaujímavým záverom: duševný život králikov a ryšaviek, jeleňo... Ukáž Viac

Lesníka Petra Wohllebena dennodenne obklopujú nielen stromy, ale aj iní obyvatelia lesa, ktorí sa pohybujú v tmavej húštine a v mohutných korunách. To mu umožňuje pozorovať ich z bezprostrednej blízkosti a dospieť k zaujímavým záverom: duševný život králikov a ryšaviek, jeleňov a diviakov, drozdov a sýkoriek je omnoho bohatší, ako by sme si mysleli. Súcitia so svojimi súkmeňovcami, akceptujú sociálnu hierarchiu vo svojom spoločenstve, milujú aj smútia a namiesto toho, aby inštinktívne ušli, odvážne čelia hroziacemu nebezpečenstvu. Zvieratá sa vedia aj dobre zabaviť: napríklad vrany sa očividne s radostným nadšením šmýkajú po streche. Wohlleben odhaľuje silné emocionálne procesy aj u našich domácich a úžitkových zvierat. Rozpráva o svojej kobylke Bridgi, ktorá sa zahanbene odvracia, keď sa zachovala neprístojne, a opisuje, ako jeho prešibaný kohút Fridolin prekabáti celý slepačí kŕdeľ, aby dosiahol svoje. Peter Wohlleben čerpá nielen zo svojich dlhoročných skúseností lesníka, ale opiera sa aj o najnovšie vedecké poznatky. Jeho kniha plná informácií a prekvapení nám umožní, aby sme hľadeli na zvieratá v lese, na lúke, doma a na dvore novým chápavým pohľadom.

Skryť