31.05.2015 10:44

Diablovi spojenci  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Pavel Horák
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

"Sovietska odpoveď bola rýchla. O rok neskôr sa objavil pamflet Faľšovatelia histórie, ktorý obhajoval moskovskú verziu.
"Sovietska odpoveď bola rýchla. O rok neskôr sa objavil pamflet Faľšovatelia histórie, ktorý obhajoval moskovskú verziu. Jeho text redigoval a nazval provokatívnym sám Stalin. Následne ho rozvinul v sérii článkov v denníku Pravda a preložili a rozdistribuovali do celého sveta. To bolo pozoruhodné, pretože to bolo po prvý raz od roku 1941, čo sa práve v Sovietskom zväze vôbec nejakým spôsobom zmienili o pakte s Nemeckom...."
Pavel Horák
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Dvaja najbrutálnejší diktátori v histórii aktívne spolupracovali takmer dva roky. Nacisticko-sovietsky pakt ohromil celý svet. Na jeho základe došlo k invázii do Poľska a po jeho páde k vypuknutiu druhej svetovej vojny, ktorá sa premenila na zásadný a rozhodujúci civilizačný boj. ... Ukáž Viac

Dvaja najbrutálnejší diktátori v histórii aktívne spolupracovali takmer dva roky. Nacisticko-sovietsky pakt ohromil celý svet. Na jeho základe došlo k invázii do Poľska a po jeho páde k vypuknutiu druhej svetovej vojny, ktorá sa premenila na zásadný a rozhodujúci civilizačný boj.
Táto kapitola histórie druhej svetovej vojny až príliš často unikala pozornosti. Kniha Rogera Moorhousea Diablovi spojenci prináša po prvý raz komplexný obraz o vzniku a dôsledkoch paktu medzi Hitlerom a Stalinom, počnúc motiváciou jeho vzniku až po jeho dramatický koniec v roku 1941, keď Nemecko vyhlásilo vojnu svojmu bývalému spojencovi.
Za necelé dva roky trvania paktu svoju ríšu nerozšírilo iba nacistické Nemecko, ale aj Sovietsky zväz, ktorý ovládol časť Poľska, Rumunska a Fínska a pobaltské štáty, teda všetky krajiny na svojej západnej hranici. Oba režimy si vymieňali technológie a suroviny a presviedčali domácich aj zahraničných kritikov o výhodnosti tohto spojenectva.
Kniha, ktorá pracuje so svedeckými výpoveďami priamych účastníkov, nie je iba obrazom búrlivého a horúčkovitého politického úsilia, ukotveného v podloží neuveriteľnej spolupráce dvoch totalitných režimov, ale aj obžalobou diabolského spojenectva medzi Hitlerom a Stalinom, ktoré pripravilo milióny Východoeurópanov o život.

Skryť

O Autorovi

Roger Moorhouse

Roger Moorhouse (1968) je britský historik. S historikom Normanom Daviesom napísali knihu Mikrokozmos o pohnutej histórii sliezskeho hlavného mesta Vroclav. Jeho prvou samostatnou knihou boli úspešné Atentáty na Hitlera, nasledovali sociálne dejiny nemeckého hlavného mesta počas druhej s... Ukáž Viac
Roger Moorhouse (1968) je britský historik. S historikom Normanom Daviesom napísali knihu Mikrokozmos o pohnutej histórii sliezskeho hlavného mesta Vroclav. Jeho prvou samostatnou knihou boli úspešné Atentáty na Hitlera, nasledovali sociálne dejiny nemeckého hlavného mesta počas druhej svetovej vojny Berlín vo vojne. Skryť

Video