02.06.2017 10:56

Deň pre slzy  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Andrea Sadloňová
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

Neveriacky pokrúti hlavou. Zdá sa, akoby odvtedy prešli stovky rokov. Arabská jar všetko zmenila a už nikdy viac neprišli osamote.
Neveriacky pokrúti hlavou. Zdá sa, akoby odvtedy prešli stovky rokov. Arabská jar všetko zmenila a už nikdy viac neprišli osamote. Teraz prichádzajú neprestajne, na veľkých lodiach – celé rodiny. Aj ženy a deti, chúdence. Len pred pár rokmi sa v novinách objavil článok o tom, že na Lampeduse žije momentálne viac prisťahovalcov a utečencov ako jej vlastných obyvateľov.
Andrea Sadloňová
SkryťUkáž Viac
Potápame sa? Loď je teraz takmer celá ponorená vo vode. Niekto na mňa kričí, no ja nemám čas počúvať. Je tu tak veľa rúk.
Potápame sa? Loď je teraz takmer celá ponorená vo vode. Niekto na mňa kričí, no ja nemám čas počúvať. Je tu tak veľa rúk. Paluba je plná čiernych tiel. Jeden cez druhého zvracajú a vyprázdňujú sa. Cítim, ako sa loď pod ťažkým nákladom vzpiera a nakláňa. Nepotrvá dlho a prevrátime sa. Viem, že ju už nemáme pod kontrolou
Ľubomíra Goljerová
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

3. októbra 2013 zahynulo pri pobreží talianskeho ostrova Lampedusa viac ako 360 ľudí. Toto dojemné a nezabudnuteľné svedectvo obyčajného človeka, ktorý sa z ničoho nič stal súčasťou obrovskej ľudskej tragédie, ukazuje pravú a mnohými nepoznanú tvár utečeneckej krízy. Optik... Ukáž Viac

3. októbra 2013 zahynulo pri pobreží talianskeho ostrova Lampedusa viac ako 360 ľudí. Toto dojemné a nezabudnuteľné svedectvo obyčajného človeka, ktorý sa z ničoho nič stal súčasťou obrovskej ľudskej tragédie, ukazuje pravú a mnohými nepoznanú tvár utečeneckej krízy.
Optik Carmine Menna sa spolu s niekoľkými priateľmi rozhodli stráviť prvý októbrový víkend na mori. Netušil však, že počas tohto víkendu zažije najsmutnejší deň vo svojom živote, ktorého udalosti ho budú ­prenasledovať ešte dlho po osudnej plavbe. V prvý dovolenkový deň prerušil ich rannú idylku zvláštny hrozivý zvuk. To, čo najskôr považovali za škriekanie čajok, sa neskôr ukázalo ako zúfalé volanie o pomoc. Len niekoľko stovák metrov od lode, kde si Carmine s priateľmi užívali ­zaslúžený odpočinok, sa už niekoľko hodín topili stovky ľudí. Posádke dovolenkovej lode Galata, určenej pre desiatich ľudí, sa v to októbrové ráno podarilo zachrániť štyridsaťsedem topiacich sa a dopraviť ich do bezpečia lampeduského prístavu.

Skryť