29.03.2016 20:15

Čo nám uniká  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Pavel Horák
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

Podľa Freuda možnosti uspokojenia závisia od našej schopnosti zvládať frustráciu – a prekvapivo je to prekvapivo náročná vec – nedokážeme prísť na to,
Podľa Freuda možnosti uspokojenia závisia od našej schopnosti zvládať frustráciu – a prekvapivo je to prekvapivo náročná vec – nedokážeme prísť na to, čo by sme mali chcieť, a čo by nám malo chýbať, čo by nám mohlo naozaj poskytnúť pôžitok (chamtivosť je zúfalstvom z pôžitku). Freud nám prostredníctvom opisu toho, ako nám naše túžby pomáhajú a nepomáhajú – ako majú všetky túžby svoju históriu – dokazuje, že frustrácia je zároveň zdrojom pôžitku, ako aj inšpiráciou pre nežité životy. Že frustráciou to celé začína; prvé uvedomenie dieťaťa samotného je uvedomením si, že niečo potrebné chýba. Dieťa si uvedomuje svoju prítomnosť v neprítomnosti niečoho, čo potrebuje. Skúsenosti opísané v tejto knihe – o tom, keď to nechápeme, keď nám to prejde a keď sa z toho dostaneme, sú kapitoly v našich nežitých životoch,potenciálne produktívne formy bežnej frustrácie. Keď nám unikne jedna skúsenosť, dostaneme ďalšiu. A potom sa porovnávame.
Pavel Horák
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Všetci žijeme dva paralelné životy: jeden, ktorý každodenne prežívame a druhý, o ktorom si myslíme, že by sme ho mali alebo mohli žiť. Nech sa akokoľvek snažíme žiť v prítomnosti, nežitému životu sa nedokážeme vyhnúť, ťahá sa za nami ako tieň. A tento tieň sa môže sta... Ukáž Viac

Všetci žijeme dva paralelné životy: jeden, ktorý každodenne prežívame a druhý, o ktorom si myslíme, že by sme ho mali alebo mohli žiť. Nech sa akokoľvek snažíme žiť v prítomnosti, nežitému životu sa nedokážeme vyhnúť, ťahá sa za nami ako tieň. A tento tieň sa môže stať príbehom nášho života: žalospevom za nesplnenými potrebami a obetovanými túžbami. Začne nás prenasledovať mýtus o vlastnom potenciáli, o tom, čo v sebe máme, čo by sme mohli byť a robiť. A z toho môžeme byť veľmi nešťastní.
Čo sa stane, ak neúspech prestane existovať? Psychoanalytik a esejista Adam Phillips píše, že ak prijmeme frustráciu, ako cestu, ktorá nás privedie k tomu, že zistíme, čo naozaj chceme, uspokojenie príde samé. Ak túžime po živote bez frustrácií, túžime po živote bez možnosti zistiť, po čom túžime a bez možnosti svoje túžby splniť.
Naše chyby sú našimi schopnosťami, život sa nedá naplánovať, pretože skúsenosti sa skrátka plánovať nedajú. V kultúre posadnutej spotrebou rýchlych uspokojení nemáme čas na to, aby sme sa zamysleli nad tým, čo vlastne chceme. Všadeprítomná túžba po poznaní nám bráni vnímať svet taký, aký je. A čo by sa stalo, keby sme niečo nepochopili? Niečo nevedeli? Adam Phillips na príkladoch tragických hrdinov, akými sú Othello, Macbeth či Lear ilustruje, že nielenže by sa nič nestalo, ale dokonca by sme sa zbavili úzkosti.

Skryť