04.06.2015 21:28

Červená pečať  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Pavel Horák
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

"Vojna sa teda zcivilizovala, ale armády veru nie. Nielenže v nej naše staré zvyky zachovali všetko, čo bolo zlé.
"Vojna sa teda zcivilizovala, ale armády veru nie. Nielenže v nej naše staré zvyky zachovali všetko, čo bolo zlé. ale ctižiadostivé a teroristické vlády zväčšovali toto zlo tý,. že armády dennodenne vzďaľovali od vlastných krajín a nútili ich ponižujúco žiť stále záhaľčivejším a ľahkovážnejším spôsobom života. Neverím, že by rých reorganizácia priniesla úžitok, verím však v dobrodenie postupného zlepšovania. Keď sa na určitú bolesť obráti všeobecná pozornosť, vylieči sa táto bolesť pomerne chytro...."
Pavel Horák
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Jeden z najkrajších románov klasickej francúzskej romantickej literatúry nielen pre ženy od spisovateľa, básnika, dramatika Alfreda de Vignyho, v ktorom sa odohrávajú príbehy plné napätia, ľúbostného citu a dôsledného zachovávania cti. Hrdinovia zvádzajú v sebe vnútorný boj, z... Ukáž Viac

Jeden z najkrajších románov klasickej francúzskej romantickej literatúry nielen pre ženy od spisovateľa, básnika, dramatika Alfreda de Vignyho, v ktorom sa odohrávajú príbehy plné napätia, ľúbostného citu a dôsledného zachovávania cti. Hrdinovia zvádzajú v sebe vnútorný boj, zmietajú sa v rozporoch medzi službou, povinnosťou voči armáde a prežitou citovou skúsenosťou. Ide napríklad o námorného kapitána, ktorý dá pod ťarchou rozkazu zastreliť nevinného mladého básnika, či starého šikovateľa, ktorý z povinnosti vyhodí do povetria vojenskú pevnosť alebo kapitána Renauda, ktorý zavraždí štrnásťročného vojaka – dieťa... Toho Renauda, ktorého očarila Napoleonova osobnosť. Náhoda chcela, že mu jeho pravú tvár odhalí vypočutý rozhovor s pápežom Piom VII. v predvečer korunovačnej slávnosti.

Skryť