13.04.2017 21:13

Analógový tato  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Andrea Sadloňová
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

Znenáhla bežím po novej zelenej do súvislého kopca. V prepletenom teréne mi nohy skĺzajú do vrstvy detských šľapají v zamrznutom blate.
Znenáhla bežím po novej zelenej do súvislého kopca. V prepletenom teréne mi nohy skĺzajú do vrstvy detských šľapají v zamrznutom blate. Zastavím až na holom temene skamenenej sovy (Poď, vojdeme do jej slepého oka!). Hlboko podo mnou vidím Chodník-Žiarlivej-Palice (Šibla ho po lýtkach!), Cestu-Kvákajúcich-Pršiplášťov, Lúku-Nášlapných-Zajacov aj Les-Záclon, v ktorom sa stráca úzka stuha Rieky. Rýchlo sa pustím dole prudkým svahom. Spod nôh mi odletujú kamienky a predbiehajú ma do údolia Bez-Mena (Do kruhu spomienok hodím Ti kamienok!).
Andrea Sadloňová
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Analógový tato? Veď hrot atramentového pera, ktorým sa učil písať, dávno stratil ostrosť. Škvrny od vývojky načisto vybledli a v tmavej komore sa už iba raz za mesiac pri bielom svetle oholí. Magnetofónové kazety má vo veľkej škatuli uložené v garáži a gramoplatne počúva ib... Ukáž Viac

Analógový tato? Veď hrot atramentového pera, ktorým sa učil písať, dávno stratil ostrosť. Škvrny od vývojky načisto vybledli a v tmavej komore sa už iba raz za mesiac pri bielom svetle oholí. Magnetofónové kazety má vo veľkej škatuli uložené v garáži a gramoplatne počúva iba ak na Vianoce. Ťuká do klávesnice laptopu, fotí mobilom a hudbu počúva vo formáte MP3 či WAV, nech to už znamená čokoľvek. A predsa, signály, ktoré prijíma a vysiela, nie sú obyčajné logické jednotky a nulky.
Vladimír Leksa-Pichanič zaznamenáva formou malých poetických aj prozaických kusov (niekto by ich nazval aforizmami, epigramami, básničkami, minipoviedkami, či haiku) postrehy človeka na generačnom rozmedzí. Zaznamenáva ich ostro ako najcitlivejší fotografický film, s presnosťou diamantovej ihly ich potom reprodukuje. Jeho zápisy sú spojité, súvislé a hlboké. A ako je tomu u analógových záznamov, každý z nich je originál. Ešte sa dobre pamätá na desaťročného chlapca hrajúceho sa s dreveným nákladiakom a už vidí iného desaťročného chlapca hrajúceho sa s tabletom. Analógový tato digitálneho syna. Čo sa zmenilo a čo okrem lega pretrváva? Nepotrebujete dekodér, aby ste našli odpoveď.

Skryť