18.06.2017 21:08

Denníky z Rakky  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Ľubomíra Goljerová
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

Večer som sa stretol s priateľmi. Bol som veľmi vzrušený. Zvažovali sme, čo robiť.
Večer som sa stretol s priateľmi. Bol som veľmi vzrušený. Zvažovali sme, čo robiť. Zhodli sme sa na tom, že musíme podporiť Slobodnú sýrsku armádu – boli to predsa Sýrčania ako my a zdieľali rovnaké ciele. Neboli sme si však celkom istí, čo si myslieť o Daeši a Fronte al-Nusra. Pravdou bolo, že pomohli oslobodiť mesto, no nemali sme z nich dobrý pocit.
Andrea Sadloňová
SkryťUkáž Viac
Kým vládny režim zvykol obkľúčiť mesto, Daeš izoluje ľudí od vonkajšieho sveta prerušením všetkých komunikačných prostriedkov.
Kým vládny režim zvykol obkľúčiť mesto, Daeš izoluje ľudí od vonkajšieho sveta prerušením všetkých komunikačných prostriedkov. Obmedzený telefónny signál, sledovanie internetových kaviarní, žiadne 3G, údajné odpočúvanie telefónov, nulový prístup k tlači a teraz Daeš ničí už aj satelitné prijímače. Bránia tomu, aby mali ľudia prístup k iným informáciám, než k tým, ktoré sami uznajú za vhodné. Majú pod kontrolou celý mediálny priestor a len vďaka odvážnym mediálnym aktivistom prenikajú do sveta správy o tom, čo sa tu v skutočnosti deje.
Ľubomíra Goljerová
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Máte príliš krátke nohavice – zbičovať! Vlastníte mobilný telefón – odťať hlavu! Takáto je každodenná realita obyvateľov sýrskeho mesta Rakka, ktoré od roku 2013 ovláda Islamský štát. Strach. Hrôza. Beznádej. A uprostred toho bežný život obyčajných ľudí. V Rakke ž... Ukáž Viac

Máte príliš krátke nohavice – zbičovať! Vlastníte mobilný telefón – odťať hlavu! Takáto je každodenná realita obyvateľov sýrskeho mesta Rakka, ktoré od roku 2013 ovláda Islamský štát. Strach. Hrôza. Beznádej. A uprostred toho bežný život obyčajných ľudí.
V Rakke žije aj mladý muž, ktorý si kvôli bezpečnosti zvolil pseudonym Samer. Do svojho denníka si zapisuje každodennú realitu tak, ako to robia aj iní mladí muži po celom svete. Prvé lásky, trápenie so školou. Samer prežíva to isté, no jeho dospievanie je narušené verejnými popravami „odpadlíkov od viery“, čoraz častejším bombardovaním a neustálym strachom. Jeho osobné riadky nás prenesú do srdca terorizovaného mesta a posadia na stoličku priamo v prednej línii.
Denníky z Rakky sú projektom britskej BBC, ktorej reportéri nadviazali kontakt so sýrskymi mediálnymi aktivistami a za mimoriadne náročných podmienok prepašovali Samerove denníkové zápisky až k čitateľom. Samer riskoval svoj vlastný život, aby pred celým svetom odhalil pravdu o „bežnom“ živote pod despotickou vládou Daeša.
Samerove Denníky z Rakky sprevádzajú sugestívne ilustrácie britského výtvarníka a ilustrátora Scotta Coella. Mohlo by sa teda zdať, že ide o pútavý a dobrodružný vojnový triler, no nie je to pravda. Samerov príbeh je totiž drsná skutočnosť.

Skryť