13.06.2016 16:30

Smrteľnosť  

AUDIOUKÁŽKY Z KNIHY

hlas: Pavel Horák
zdroj:

Pridajte vašu nahrávku

audio

CITÁTY Z KNIHY

Svojou neochotou otvorene sa zaoberať otázkami starnutia a smrti len zvyšujeme utrpenie umierajúcich a odopierame im naplnenie ich základných potrieb.
Svojou neochotou otvorene sa zaoberať otázkami starnutia a smrti len zvyšujeme utrpenie umierajúcich a odopierame im naplnenie ich základných potrieb. Keďže nemáme premyslenú predstavu o tom, ako by ľudia mohli úspešne žiť až do úplného konca, dovolili sme, aby naše osudy riadili príkazy medicíny, technológie a cudzích ľudí. Túto knihu som napísal v nádeji, že pochopím, čo sa vlastne deje. Smrteľnosť môže byť zradná téma. Predstava lekára píšuceho o neodvratnosti úpadku a smrti mnohých vydesí. Nech už sme pri jej formulácii akokoľvek opatrní, táto téma u mnohých vzbudí obavy zo spoločnosti, ktorá sa pripravuje obetovať starých a chorých. Čo ak však chorí a starí už sú obeťou – obeťou nášho odmietania akceptovať neúprosnosť nášho kolobehu života? A čo ak priamo pred našimi očami existujú lepšie možnosti a len čakajú, kým si ich všimneme?
Pavel Horák
SkryťUkáž Viac

Pridajte váš citát

text

O knihe

Moderná medicína si na svoje konto pripisuje jeden triumf za druhým - vie si poradiť s väčšinou úrazov a ochorení, ktoré by sa v minulosti skončili tragicky. Keď však príde na veci neodvratné – starnutie a smrť – robí pravý opak toho, čo by mala. Lekári, ktorí nevedia, ako r... Ukáž Viac

Moderná medicína si na svoje konto pripisuje jeden triumf za druhým - vie si poradiť s väčšinou úrazov a ochorení, ktoré by sa v minulosti skončili tragicky. Keď však príde na veci neodvratné – starnutie a smrť – robí pravý opak toho, čo by mala. Lekári, ktorí nevedia, ako reagovať na strach pacientov zo smrti, sa uchyľujú k falošným nádejam a liečia ich za každú cenu, aj keď im život už nezachránia ani neskvalitnia. A to všetko s plnou podporou rodiny.
Chirurg Atul Gawande na príklade pôsobivých príbehov svojich pacientov a rodinných príslušníkov ukazuje, aké utrpenie plodí táto situácia. Ponúka však aj návod, ako ju zmeniť a ako nikdy nepustiť zo zreteľa, na čom ľuďom skutočne záleží. Pútavá, úprimná a ľudsky citlivá kniha ukazuje, že najvyšším cieľom nie je dobrá smrť, ale dobrý život - až do samého konca.

Skryť